Tyumen, visiting Western Siberia and Rasputin’s home

IMG_20181128_111602

For foreigners Tyumen is known as a town on the Trans-Siberian railway. For Russians it’s a city with the head offices of the oil and gas companies and the city with the best roads in Russia. And it’s in top ten best Russian city for comfortable living! Tyumen region is huge: it has a border with Kazakhstan in the South and stretches up to the Arctic Ocean.

 

Türkçesi aşağıda…

The region includes two Autonomous Republics: Khanty-Mansiysk and Yamalo-Nents. So the native people of Tyumen Region are the Ugric people Khanty, Mansi and Nenets in the North and Turkic people, the so-called Siberian Tatars in the South. The name Tyumen has several versions of translation: in Mongol Tu-Men  means ‘10 000’ –that was the number of warriors in the army of Khan Kuchum. In Mansi language Tyu-Menya means ‘my land’  while in Tatar it’s a low land.

The Cossacks conquered the Tatar town of Chinghis-Tura in 1586 and built a Russian fortress Tyumen. Tyumen gained importance  in the 1840s when a port was built on the Irtysh river. Today the embankment of the Irtysh is the most popular site to visit.

One day is enough to visit all the main places of interest in Tyumen. Mainly there are wooden merchants’ houses of the 19th century. One of them is called the Happy house – allegedly the owners were very wealthy and lived happily, so now it’s a tradition to touch the wood and to get some happiness for you. During the city tour our guide told us this story and 40 people from the tour bus went to touch the house.

Tyumen is the city of love apparently because they have a big artificial tree of love in the city center and the Bridge of Lovers across the Irtysh.

Most of the Russian tourists come to Tyumen not for the city attractions but to relax at the hot springs outside the city. There are several Spa centers with open air baths and pools around Tyumen. We went to the one called Verkhniy Bor. The temperature of the mineral water is +40 while outside it was -16. It was great fun only unfortunately very misty to take good photos there. The price of the hot springs is about 18-20 US $ for 3 hours but there’s also the so-called wild hot spring where you pay only for the parking place if you come with a car. Otherwise there are no changing cabins or bathrooms at all.

DSCF0964

Another famous place to visit outside Tyumen is the Museum of Rasputin in his home village of Pokrovskoye. It’s 85km away from Tyumen in the direction of Tobolsk. Rasputin is known as a mystic man, a former monk a prophet who claimed that he could cured people. He was trying to cure the son of the Russian Tsar Nicholas II and later became the main adviser and the best friend of the Tsar’s family. But at the beginning he was an illiterate peasant from a Siberian village of Pokrovskoye.

DSCF0939

His house was destroyed in the Soviet Days so the museum of Rasputin is located in a new building and has only one personal thing of Rasputin – his wooden chair. According to the owner of the museum (the Museum of Rasputin is a private collection) those visitors who were sitting on the chair including Russian celebrities, sportsmen and politicians get the power of Rasputin – they get promotion at work, win world competitions and obviously get the sexual power that Rasputin was known for. Right now the chair has a sign ‘Do not touch’ but if you manage to agree with the owners they will allow you to sit down. The museum is interesting if you are a big fan of Rasputin or of the Romanovs Royal Family, otherwise it’s hard to follow the ecstatic speech of the museum owner for two hours.

As we went out from the museum we met a man who came from Germany specially to visit the Museum, whether he was sitting on the chair or not we don’t know but we took his business card just in case, probably soon he will become famous all around the world..

From Pokrovskoye we went to the town of Tobolsk – the most touristic and historical place in Tyumen Region. Tobolsk is worth a separate post. It’s coming soon!

DSCF0929

Tyumen, Siberya: Yugra , Yamal, Tatarlar ve Rasputin 

IMG_20181128_111329

Rusyadan olmayanlar için Tümen Trans-Siberya demir yollarıyla anımsanır. Rusyadan olanlar için petrol ve en iyi yolarla tanımlanır. Ayrıca Rusyanın en yaşanacak on şehirlerinden biridir, Tyumen. Tümen ili çok büyük bir alanı kapsamakta: Güneyde Kazakistan, kuzeyde ise Kutup Okyanusu ile sınırlı.

Bölge iki özerk cumhuriyeti kendi içinde barındırmakta: Khanti-Mansi ve Yamal-Nentsi. Dolaysıla da Tümen bölgesinin yerli halkları Ugrik(Uralık) olan Hanti, Mansi ve Nenetsi Kuzeyde ve Türk(Altayık) halklarından olan Siberya Tatarları güneyde yaşamaktalar. Tümen(Tyumen) sözcüğü ise farklı dillerde değişik anlamlara denk gelmekte; Moğolcada Tu-Men “10 000” demek- nitekim Tatar Khanı, Khan Kuchum ordusunu savaşçı sayısıymış. Mansi dilinde Tyu-Menya, “benim yerim” demek. Başka bir deyişle ise Tatarcada ve genellikle Türk dillerinde “aşağı yer” anlamına gelmektedir.

IMG_20181129_095932

Kossaklar, Tatarlar şehiri olan Çingiz-Turayı 1586 yılında ele geçirdikten sonra Rus kalesi olan Tümeni burada yapmışlar. Tümen 1840larda çok önem kazanmakla birlikte Irtış nehrinin yanında yapılmış önemli liman konumundaydı. Günümüzde ise Irtış çayını görmek ve gezmek için en önemli sitelerden biridir.

Tümeni gezmek için bir gün yeterlidir. Genelde 19uncu yılların başında yapılmış ahşap evleri şehir merkezinde görebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi ise Mutlu Ev adını taşımakta-ev sahibinin orada mutlu ve zengin bir yaşam sürdürdüğü için- dolaysılada şimdi turistlerin eve dokunarak mutluluk yakalamak gibi bir yeni tören üretiğini gözlemlemek mümkün. Şehir gezisi sırasında bizim tur rehberimiz bu hikayeyi anlatırkan yaklaşık 40 kişi eve dokunarak mutluluk yakalamaya çalıştı.

IMG_20181128_174142_HHTIMG_20181128_173759_HHT

Tümen aynı zamanda aşk şehridir nitekim büyük aşk ağacını şehir merkezinde görmek artı Sevgililer köprüsünü Irtış nehri üzerinde bulmak olur.

IMG_20181128_181319

Rusyadan gelen turistler genelde sadece şehir güzelliklerini görmek için değil de Minerallı Sıcak Su kaynaklarından yararlanmak için gelirler. Bir çok Spa merkezi, açık hava hamamı ve havuzu Tümende bulabilirsiniz. Bizim gittiğimiz yer Verkhniy Bor. Mineral su sıcaklığı +40 bulurken dışarısı -16 civarındaydı. Çok eğlenceli olduğu halde, buharlı ve dumanlı olduğu için çevreyi pek iyi görmek mümkün değil. Bilet fiyatltarı 18-20 dolar civarında, 3 saatlık zaman dilimi için değerlendirlimiş. Ancak doğal sıcak su kaynaklarına sadece park parası ödemekle girmek olur, ayrıca oralar doğal ve yapılmamış halde.

IMG_20181128_211912

Ziyaret edilecek başka bir yer ise, Tümen dışında, Pokrovskoye kasabasında olan Rasputin Müzesidir. Tobolsk yolu üzerinde konumlana ve 85km yol almaktan sonra kendini gösteren küçük bu kasaba Rasputinin doğma ve büyüme yeri. Rasputin bir gizli adam, bir rahip ve insanları iyileştiren bir manevi önder olarak bilinir. İkinci Nikolas, Rus çarının oğluna şifa vermeye çalıçıp ve sonra Çarların baş danışmanı ve en iyi arkadaşı haline gelmiştir. Ancak başlangıçta sadce okumamış bir Siberyalı köylüydü, Pokrovskoyeden.

Onun evi Soviyetler döneminde yıkılmış olsa da daha sonra Rasputin müzesini kendi yanında barındırır, ve sadece onun ahşap sandalyesi orada bulunmakta. Müze sahibine göre bu sandalyeye dokunan yahut oturan kişi yakında başarıyı yakalayacak. Eğer Rasputin ve Rusya tarihi meraklisisiniz kesinlikle bu müzeye gitmenizi tevsiye ederiz yoksa iki saat boyunca müze sahibinin fanatik yorumlarını dinlemek yorucu olur.Müzeden dışarıya çıkarken Almanyadan gelen bir adamla karşılaştık, müzeyi görmeye gelmişti ve işkartını aldık, her halde yakında ünlü biri olacak diye…

Pokrovskoye kasabasında Tobolska doğru yola çıktık-Tümen bölgesinin en turistik ve en tarihi yeri. Tobolsk kendine göre başka bir post konusu olduğu için, Yakında Tobolsk Hikayemizi sizinle paylaşacağız…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s