St. Petersburg. FIFA World Cup 2018

All Photos Xperia 2084

 

We arrived in St. Petersburg on the second day of the FIFA 2018. The day before Reza had come to Moscow from Istanbul and because he had a ticket to the football match in St Petersburg, he took a free train from the capital provided by RZD (Russian railways) during the FIFA Cup. The night train was super cool, with two floors and second class compartments. You seldom see such trains on the Trans-Siberian route let alone for free! Needless to say that all the passengers were football fans with tickets to the match in St. Petersburg so the atmosphere was great and they were drinking all night long. It was Reza’s first time in Russia and his first time seeing the white nights.

        Türkçesi Aşağıda

Русская версия ниже

Hermitage Museum
Football Fans from Brazil in front of the Hermitage

In St. Petersburg we stayed at our friends’ whom we had got to know in Bangkok. Their apartment was amazing – first of all it was all you expect from the stereotypes about St. Petersburgers, meaning they are known to be very cultured. So the apartment was full of books, paintings and traditional hand-made art from all over the world. Secondly, it was located just next to St. Isaac Cathedral which means you can’t live more central in St. Petersburg than this.

All Photos Xperia 1995
St.Petersburg in Scandinavian Style

St. Petersburg looks more like a Nordic Scandinavian city with European architecture but at the same time the golden domes of incredible Orthodox cathedrals and churches remind you that you are in Russia. The Neva river and the canals with small boats indicate that St Petersburg was built as a model of a typical Dutch city and it’s unofficially called Northern Venice. And the city is full of culture – there are many bookshops, art galleries and museums all over the place.

 

To be honest, we didn’t go to the Hermitage museum even though it’s a must-do for everyone but during the World Cup the queue to the museum was longer than ever. Besides, the weather in St. Petersburg was exceptionally pleasant, even hot that year, and we didn’t want to spend half of the day indoors. So instead we were walking a lot in the historical parts of the city. The great thing about the white nights season in St. Petersburg is that you can do sightseeing 24 hours a day!

All Photos Xperia 2063
Egyptian sphinx on the Neva river

We really liked the district called New Holland that has been renovated recently. New Holland is an island with 18th century buildings, old cozy yards and a large recreation area. A new park on the island has artificial lakes, play grounds, chill out and sport zones, art galleries and fairs. The red-brick building of the 19th century prison called Butylka (a bottle) has a lot of fancy restaurants and bars for hipsters.

 

 

 

Normally summers in St. Peter are quite chilly and even if the sun is shining the Baltic winds make you shiver. In 2018 however St. Petersburg seemed to be the hottest place in Russia. Ivan and Aya offered to get away from the city and to make shashlyk (BBQ) at their datcha (cottage). The datcha was in Sestroretsk, a small town in the suburbs of St. Petersburg. We didn’t expect that Sestroretsk datchas would look more like mansions on the coast of the Finnish bay. The sandy beach was long and full of local people. One part of the beach is dedicated to the nudist community that didn’t seem to bother the locals though the nudist beach wasn’t not even fenced. The bay is very shallow and more suitable for the children to bathe rather than swimming. The oak-tree park next to the beach was made in the days of Peter the Great, the city founder of St. Petersburg. Sestroretsk was his summer residence in the 1720s.

 

Of course, during the FIFA Cup the whole city was living and breathing football. A new Zenit Arena was built specially for the world cup. It took 10 years to complete the construction of the stadium with capacity 68 172. During that time the price of the construction works has risen from  6.7 to 43 billion roubles. Even after the opening, the arena wasn’t completely ready. The roof had holes and the Vice Governor put the blame on the birds, cormorants for the leakages which spread many jokes and discussions about corruption and bribery. In any case the arena looks impressive and the World Cup matches went there flawless.

 

We were impressed by a very good organization and friendly atmosphere in the stadium and in the city in general. Before and after the match Iran – Morocco both parties were taking photos, singing and dancing together. The same atmosphere was at the Fan Fest next to the Cathedral on Blood. The Fan Fest was always packed but full of fun. A lot has already been said and written in the Mass Media about the hospitality and friendliness in Russia during the World Cup, so we won’t repeat that. Just wanted to add that it was a great fiesta that brought all the people together, the experience that will never be forgotten! And St Petersburg with its beauty, style and culture was the largest diamond in the chain of the World Cup cities and impressions of Russia.

All Photos Xperia 1952

 

 

St. Peter 2018 Rusya FIFA 

All Photos Xperia 1926

Bizim St. Perersburga gelişimiz FIFA 2018 Dünya Kupasının ikinci gününde oldu. İlk önce uçaka Tehrandan İstanbula üçtüm, 6 saatlik bir duraklama ve Afrika, Avrupa ve Güney Amerikadan gelen yolcularlarla mühabatten sonra, İstanbuldan Moskovaya uçup kendimi açılış etkinliklerinin ortasında buldum. Her yerde futbol kaynıyordu, Nerdeyse bütün dünyadan gelenler vardı. Hava limaninda, metroda ve sokaklarda herkes bu olaya odaklanmıştı. Artı benim oyun biletim olduğu için bedeva tren biletim de olmuştu. Gece treni, saat 11 gibi harekete geçti ve ben sabah erken 6 gibi kendimi St. Petersburgda buldum. Yolcuların hepsi futbol fanı olduğu için çok güzel ortam yaranmıştı ve keyfli konuşmalar ve karşılaşmalar görünmeye deyerdi. Tabi bu benim Rusyaya ilk gelişimdi ve çok şanslı olduğum için ilk defa Beyaz geceye trende tanıklık edmiştim, gece saat 4 gibi birden uyanıp ve dışarı niye bembeyaz diye kenime somuştum. Uyumak nerdeyse imkansizdi.

All Photos Xperia 1947
Enter a capSt Isaac Cathedral
All Photos Xperia 2044
Church on Blood

All Photos Xperia 2010

St. Petersburgda Bangkokta tanıştığm ve çok sevdiğim arkadaşımda kaldık. Evleri müthişti çünkü ilk önce çok kültürlü, kitaplar, resimler ve el işleri ile suslenmiş bir ortamdı, tam bir St. Peter ev ortamı gibi. Artı çok merkezi bir konumda olduğu için bütün önemli tarihi yerler yürüme mesafesindeydi, nitekim Isaac Cathedralını pencereden görmek nerdeyse mümkündü.

 

St. Perersburg daha fazla Kuzey Avrupa şehirlerine benzemekle birlikte Altın kübbeli Ortodoks katidrallar ve kliseleri ile aynı zamanda Rusyayı anımsatmakta. Neva nehri ve kanalları gemileri ile şehirin mimarisinde tipik Daç şehirlerini hatırlatmakta, bu nedenle Kuzeyin Venedikti adlandırlır. Ayrıca kent kültürle doludur, kitapçılar, sanat galerileri, atölyeleri ve müzeleri her yerde bulmak olur, dolaysılada Rusyanın kültür başkenli ünvanını taşımakta.

 

Ne yazık ki, görmeniz gereken yerler arasında olan Hermitaj müzesini görme zamanımız olmadı çünkü çok uzun kuyruk vardı ve nerdeyse yarım gün beklemek ve yarım gün gezmek gibi bir şansımız yoktu. Ayrıca hava durumu düşündüğümüzden de daha güzeldi ve biz dışarıda tarihi şehiri gezmeye karar verdik. Beyaz gecenin en önemli getirilerinde şu ki 24 saat gezip görebilirsiniz St.Perersburgu ve bunu yaptığımız için çok mutluyduk.

All Photos Xperia 2016
Church on Blood
All Photos Xperia 1943
Saint Isaac Cathedral
All Photos Xperia 2219
St. Peterburg, city center

 

Bizim en sevdiğimiz yerlerden biri Yeni Holanda adlı semt oldu. Aslında bir ada olarak 18 nci yüzyılda kurulmuş, çok güzel otantik ve tenha bir ada gibi. Bu yenilenen ada-park kendi içinde gölcükler, oyun alanları, atölyeleri ve idman sahaları barındırmakta. Kırmızı tuğla duvarlı bina ise 19 uncu yüzyılda habıshane olarak kulanılmış olsa da şimdi bir çok fantastik restoran ve hipster bara ev sahipliği yapmakta, Butylka adlandırılmış burası.

All Photos Xperia 2068
New Holland, Lake

Genelde yazın St.peter de, çok serin olur ve güneş olduğu halde bile Baltik rüzgarları sizi titretebilir. 2018 de ise St.peresburg Rusyanın en sıcak yeri olmuştu. Bizim Arkaşlar, Ivan ve Aya daça(yayla)ya gitmeyi ve orada şişlik(BBQ) yapmayı önerdiler. Sestoretsk yaylalarının bu kader güzel olmasını beklemezdik, Fin limanina sifir koumda olmasını hiç düşünmezdik. Kumsal sahilde yerli halk dinlemekte ve eylenmekte idiler. Sahilin merkezi bir konumunda nudistlere bile yer vardı ve herkes çok normal ve doğal karşılamakta ve davranmakta idi. Deniz çocuklar için daha uygun bir yerdi nitekim çok derin değildi. Meşe ağaçlı park hemen sahil yanında Büyük Peter döneminde yapılmış ve Sestroretsk onun yaylası konumundaymış, 1720 yıllarında.

 

Tabi ki, FIFA 2018 dünya kupası günlerinde bütün şehir, ülke ve dünya Futbolu konuşup yaşamaktaydı. Yeni Zenit Arena özellikle bu etkinlik için yapılmıştı, ve nerdeyse tamamlanması 10 yılı bulmuştu, 68 172 kişi kapasitesindeki Stad. Bütün eksikere rağmen çok görkemli ve güzel yapılmış ve FIFA 2018 döneminde oyunlara sorunsuz bir biçimde ev sahipliği yapmıştı.

 

Bizim en çok dikatimiz çeken konu iyi organize ve arkadaşlık dolu etmosfer, stad ve şehir olmuştu. Iran-Marako oyunundan önce iki taraf da birlikte foto çekmekte, şarkı söyemekte ve dans etmekteydi. Fan Fest alanlarında da aynı hava vardı, çoşkulu ve şenlikli bir ortamdı, hemen Cathedral on Blood(Kanlı Katedral) yanı. Fan Fest her zaman insanlarla dolu olsa da eğlenceli bir yer haline gelmişti. Bu konuyla ilgili medyalarda çok konuşulmuş dolaysılada daha fazla konuşmaya gerek yok. Sadce söylenmesi gereken, neşeli bir parti havasında geçen ve dostluk barındıran bu olayın insanları arkadaşça bir araya getirip ve unutulması zor olan bir tecrübe yaşatmasını tekrarlamak istedik. Artı St.Perersburg kendi güzeliği, duruşu ve kültürü ile Rusya 2018 Dünya kupası sırasında en güzel mücevher gibi parlamaktaydı.

 

 

Петербург. Жара. Футбол

All Photos Xperia 1950

Мы приехали в Санкт Петербург на второй день ЧМ по футболу. За день до этого Реза прилетел из Стамбула в Москву и, т.к. у него был билет на игру в Питере, ему полагался бесплатный ночной поезд от РЖД. Поезд был очень крутой – новенький, двух этажный с купейными вагонами. В купе с ним на игру ехали русские ребята. Понятное дело, что в поезде, набитом футбольными фанатами, спать было некогда – пили и гудели всю ночь. Это был первый день Резы в России и его первые белые ночи в жизни.

 

В Питере мы остановились у друзей – с Иваном и Аей, с которыми познакомились в Бангкоке. Квартира ребят соответствовала всем стереотипным представлениям о Питерцах: большое количество книг на русском и иностранных языках стояли на полках и везде, где их можно поставить, картины на стенах, антиквар и вещи ручной работы, привезенные из самых экзотических уголков мира. К тому же, дом расположен по соседству с Исаакиевским собором. Никогда в жизни мне не приходилось останавливаться в Питере центровее, чем этим летом!

 

Признаться честно, мы так и не зашли в Эрмитаж, т.к. во время чемпионата мира по футболу очереди в Зимний были еще длиннее, чем обычно. Тем более погода радовала – в кои-то веки в Питере была настоящая жара, хотелось гулять и загорать под солнышком северной столицы. Наши друзья показали нам массу любопытных мест: узких улочек и уютных внутренних дворов, скрытых от глаз обычных туристов. И нам очень понравилось гулять в Новой Голландии: отреставрированные дома 18го века, тихие дворики и территория современного парка с бывшей тюрьмой «бутылкой», отданной под хипстерские бары и магазинчики – это, конечно, урбанизм нового уровня.

 

Обычно, даже в самое теплое лето в Питере нужно помнить про внезапный северный ветер и носить с собой теплые вещи. Но в июне 2018го Питер оказался одним из самых жарких мест России, по крайней мере, куда жарче, чем Урал. Наши друзья предложили сбежать из душного города к ним на дачу в Сестрорецк на шашлыки. Мы не могли предположить, что Сестрорецкие дачи окажутся чем-то вроде Рублевки на первой линии Финского залива. На пляже было полно людей, но туристы сюда редко добираются. Часть пляжа занимают нудисты, причем их территория никак не огорожена, но местных это, похоже, совсем не смущает. Как будто мы уже пересекли границу с Финляндией и оказались в той самой Европе со свободными нравами, где живут без всяких скреп J В Финском заливе, конечно, не поплаваешь, максимум можно постоять по колено в холодной воде. Зато можно погулять в тенистом парке Дубки, разбитом еще в Петровские времена для летней резиденции императора.

All Photos Xperia 2211All Photos Xperia 2046

Во время ЧМ по футболу Питер, конечно же, жил футболом. Зенит Арена очень впечатлила и внутри и снаружи. Тех самых бакланов, которые склевали крышу перед ЧМ замечено не было, организация входа и выхода была отличная. Тоже самое можно сказать и про фан-зону на Конюшенной площади – классная атмосфера настоящей фиесты. Много уже было сказано и написано про Россию во время ЧМ по футболу, добавим только, что для нас это был опыт, который стоит пережить раз в жизни, и к сожалению, такого уже больше не повторится. Ну а Питер стал главным украшением в череде городов ФИФА, в которых мы побывали.

All Photos Xperia 2175