Likya Way. Hiking and trekking in the South of Turkey

DSCF8258

Likya way is the one to go if you want to mix trekking with swimming in the warm Mediterranean sea, watching stunning sunrises and sunsets on the beach and visiting the ancient Greek,Roman ruins and Turkish villages for free!

Türkçesi Aşağda

Русская версия ниже

DSC_3530
Ancient tomb in the middle of the street in Fethiye \ Древний склеп посреди улицы в Фетхие

 

 

DSC_4012

 

DSCF8290
Park of ruins in Phaselis \ парк руин в Фазелисе

Reza started from the very beginning – from Fethiye and covered almost 500km to Kemer. Okay, he hitchhiked a little bit too between Kash and Cirali, so it took twelve days in total. I joined in Cirali so my trekking lasted for only 4 days but even 4 days are enough to get a lot of impressions and see lots of beautiful sites. So if you are a beginner – trekking for 4 days from Cirali to Kemer will be easy and very enjoyable.

DSC_3844

Our favourite sites on the Likya trail are Olympus (ancient ruins near Cirali), the village of Cirali itself is very cozy with orange gardens and  Phaselis – also a park of ruins located on a picturesque beach.

DSCF8297

The best time to go is early autumn when it’s not too hot and the beaches and camping sites are not overcrowded. We were trekking in early November. Normally it’s a rainy season so apparently we were really lucky because the sun was shining every day, and we had comfortable +25 degrees C at day time and about +17 at night.

DSC_4005

DSC_4008

Some tips from our experience: download MAPS.ME – it’s really useful and accurate for the Likya trail; you don’t have to carry much food as there are villages with shops every other day but remember about drinking water! Water sources and wells are marked at MAPS.ME. There are places to take free showers as well as organized camping sites on the way besides sometimes you can find roofed wooden verandas even in the towns – they are good for pitching a tent especially on a rainy day.

DSC_3981

Even though the map shows that there is a trail going along the sea all the way to Kemer, in reality it stops 2km before in front of a fence of a new hotel. We found a place to pitch a tent near a closed aqua park in Kemer and the next morning we hitchhiked to Antalya to get back to civilization and WiFi.

IMG-20171105-WA0088

 

 

Likya Yolu

DSCF8268

Likya yolu aynı zamanda Akdeniz’de yüzme, gün doğumunu ve batımını inanılmaz güzel sahillerde izleme, uzun tarihi yol boyunca yürüme ve Eski Gerik, Roman kalıntıları ile Geneleksel Türk kasabalarını görme yoludur.

DSC_3615
View of Fethiye \ Вид на город Фетхие

DSC_3443

Likya yolu yolculuğum Fethiye’den başladı, sabah erken yola çıktım, çok güzel yedi saatlık yolculuk ardından artık ilk etabı bitirip Ölüdeniz’de suya girdim, uzun ve sıcak yolun ardından çok iyi gelmişti. Terk edilmiş köyler ve yaşayan bir çok köy görmüştüm mesela Kayı köyü ve müze gibi kullanılan Kaya köyü. En önemlisi mesmavi ile yemyeşilin birden bire bir araya geldiğini görmek beni çok heycanlandırmıştı, çok güzel manzarlar görmştüm, ancak ilk gün yol Ölüdeniz’de değil de Faralya köyünde son buldu, Çadırı kurup hemen uykuya daldım, kamp yerini bulmak zor olsa bile.

DSC_3460

DSC_3522
Fethiye Museum \ Музей Фетхие

İkinci gün daha da zor, uzun, yorucu ancak daha da güzeldi, daha dik çıkışlı inişli yolları hatırlıyorum. Artık gece saat 9 gibi Yedi burun köyü yanında bir kamp yeri bulup çadırı kurdum. Orada bir Ukraynalı grupla karşılaştım, çay ikram eddiler ve çok yardımcı oldular, sağ olsunlar. O gece ateş yakıp iyice muhhabet edip, yağmur başlamadan uyudum.

DSC_3731

Üçüncü gün yaklaşık  iki saat çadırın kurumasını bekledim bu arada Ukraynalı arkadaşlar artık yola çıkmışlardı. Ancak yolda onları yeniden gördüm ve yolculuğa birlikte devam ettik. Neyse ki yoldaşlık çok güzel anlar ve hatiralara sebep oldu ve nerdeyse Kaş’a kadar devam etti. Aşşaği yukarı bir haftalık yolculuktan sonra, Kaştaydım ve orada da kamp kurdum hem de çok tarihi, güzel ve sessiz bir yerde. Oradan Çıralıya doğru otostop çekip saat 12 gibi Çıralıya vardım. Luba’yı bulmak bir az zor olsa da sonuçta buluştuk ve Olimposu gezmeye çiktik. Mühteşem bir yerdi, hala inanamıyorum. Akşam ise Kimera dağına çıktık, dağdakı doğal ateşte mangal yapıp yemek yedik.

DSC_3953
Atthe top of Kimera mountain \ на вершине огнедышещей горы Химера

Bizim en çok sevdiğimiz yerler, Olimpos(Çıralı yanında olan tarihi şehir), Çıralı ve Faselis oldu. Tabi zamanlama da çok önemli. En iyi zaman Likya yolunda yürümek için, son baharın başlangıçı olacak nitekim havalar çok sıcak değil ve sahiller ve kamp yerleri çok kalabalık değil.  Biz kasımın ilk günlerinde treking yaptık. Genelde yağmurlu olsa gerek ancak biz çok şanslı olduğumuz için güneşli günlerde yürüdük o yolları. Hava sıcaklığı gündüz +25 bulurken gece +17 gibiydi.

DSCF8288

Bizim tecrübemizden notlar: MAPS.ME uygulaması çok yardımcı olur. Çok fazla yemek taşamaya gerek yok çünkü yoldakı köylerden ve yerli halktan alabilirsiniz ancak içecek su konusunda çok tedbirli olun ve iyice nerelerde içecek su vardır diye planlayın. Bazen haritadaki su kaynakları kurumuş olabilir. Yolda bedeva duş alabileceğiniz bir çok yer var, mesela Fazelis’te hemen sahil yanında. Kamp kurmak için yoldan çok uzaklaşmaya gerek yok artı bazen manzaralı bahçe köşkçüğü bulmak mümkün.

DSCF8299
Such shelter in Kemer helped us at a rainy night \ Такая беседка в Кемере помогла пережить дождливую ночь

Haritada sahil boyunca Kemere uzanan yol gözüksede gerçekte Kemere 2km kala hotel duvarları yolunuzu engeleyebilir. Kemerde uzun yürüyüş ardından çadır kurabileceğimiz güzel bir çardak bulup hemen kamp kurduk ve yağmurlu gecede orada kaldık. Sabah yağmurlu bir günde Antalya’ya doğru yola çıktık ve iki başarılı otostoptan sonra Antalya’daydık.

DSC_3755
Drinking tea with locals in a village on the way \ Пьем чай с местными в деревушке

 

Ликийская тропа. Южная Турция

 

IMG_20171101_130027

DSC_3685

Ликийская тропа – это отличная возможность совместить походный отдых с отдыхом на Средиземном море, а так же каждый день наслаждаться невероятными рассветами и закатами из своей палатки и попутно совершенно бесплатно посетить древнегреческие руины и живописные турецкие дервни!

 

 

Реза стартовал в самом начале тропы в г.Фетхие и прошет почти 500км до Кемера. Ну, правда часть дороги от г Каш до Чиралы он проехал на попутках, так что он прошел Ликийскую тропу за 12 дней. Я присоединилась к нему в Чиралы, т.о. у меня получился 4-ех дневный поход. Из своего опыта, могу сказать, что 4 дня вполне достаточно, чтобы получить массу приятных впечатлений и увидеть большое количество природных красот. Так что, если вы новичок, идти с рюкзаком и палаткой четыре дня от Чирали до Кемера совсем не сложно и даже приятно. Главное, хорошая обувь, т.к. на тропе много камней.

DSCF8238

Наши любимые места на Ликийской тропе – Олимпос (руины древнего города возле Чиралы), сама деревня Чиралы очень уютная, с домиками бунгало, апельсиновыми рощами, там часто проводят йога-ретриты, поэтому публика в этом стиле. И еще нам очень понравился Фазелис – тоже парк с древними руинами и невероятным пляжем. Утром, когда солнце встало из моря, мы поняли при свете дня, что наша палатка стояла на древнем алтаре!

 

DSCF8287
Park of ruins in Phaselis \ парк руин в Фазелисе

Лучшее время для похода – осень, когда уже не очень жарко, пляжи и кэмпинги свободны. Мы шли по тропе в начале ноября. Обычно в ноябре начинается сезон дождей, но видимо нам повезло, т.к. было сухо, солнечно и тепло + 25 днем и +17 ночью

DSCF8304

Несколько рекомендаций из нашего опыта: скачайте MAPS.ME  – оффлайн карта хорошо работает на ликийской тропе. Много еды нести не нужно, каждые два дня тропа приводит в городок или деревню, где есть магазины. Главное помнить про питьевую воду! Источники и колодцы указаны на карте в MAPS.ME, но они не все идеальные и расположены не так уж близко друг к другу. На тропе есть места, где можно бесплатно принять душ, промаркированы места палаточных стоянок с уже готовым костровищем. Кроме того, в Турции периодически встречаются деревянные беседки с крышей. Там можно смело ставить палатку, даже в черте города. Они очень удобны, особенно когда идет дождь или земля холодная в конце осени.

 

DSCF8295

Хотя согласно карте, тропа идет вдоль моря до самого Кемера, в реальности за несколько километров до города она упирается в забор нового отеля. В Кемере мы нашли деревянную беседку у входа в уже закрытый на зиму аквапарк, а на следующее утро пошли на трассу ловить машину в Анталью – назад в цивилизацию и к вайфаю.

IMG_20171102_121928

2 thoughts on “Likya Way. Hiking and trekking in the South of Turkey

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s